Zawsze starajmy się znaleźć czas na to, aby przeczytać jakieś książki. Jest tego tyle, że każdy znajdzie dobry gatunek literacki, którego cechy charakterystyczne na pewno mu się spodobają. Może nie musi to być literatura fantastyczna, której przeczytanie czasem sprawia trudność, ale można skupić się na nieco mniej porywających, ale bardzo pomysłowych i dobrych książkach. Takie powieści na pewno tworzy Magdalena Knedler oraz Olga Tokarczuk (https://www.taniaksiazka.pl/autor/olga-tokarczuk).

Magdalena Knedler

Zaliczana jest do jednych z najbardziej ulubionych autorek kobiet. Skupia się na powieściach obyczajowych, ale nikt nie przejdzie obojętnie wobec jej książek kryminalnych. Od czasu swojego debiutu w 2013 roku, ciągle zaskakuje nas swoimi nowymi książkami. Zadebiutowała opowiadaniem “W labiryncie Sapmi” . Z kolei jej pierwszą, poważną powieścią była książka wydana w 2015 roku pt.”Pan Darcy nie żyje”. Za tą oto książkę otrzymała z miejsca nominację do nagrody literackiej Emocje 2015, a także do nagrody WARTO 2016 w kategorii „literatura”, przyznawanej przez wrocławską „Gazetę Wyborczą”. To nie jedyne wyróżnienia, jakie autorka otrzymała. Portal Granice.pl przyznał jej w 2017 roku dwie nagrody w kategorii Najlepsza proza oraz Najlepsze kryminały i thrillery. A to wszystko dlatego, że stworzyła tak fantastyczne książki, jak “Dziewczyna z daleka” i “Nie całkiem białe Boże Narodzenie”. Na swoim koncie ma również serie powieści: Cykl o komisarz Annie Lindholm i Cykl Ocean Odrzuconych. Jest tego znacznie więcej, dlatego warto lepiej poznać jej książki.

Olga Tokarczuk

Może i noblistka nie skupia się na takich książkach, jak Knedler, ale i jej książki są wartościowe, poruszają ważne tematy, których wartość będzie mieć znaczenie nawet za wiele lat. Jej “Czuły narrator” to pierwsza książka, która została przyznana po Nagrodzie Nobla. To właśnie tu została umieszczona jej mowa noblowska, która odbiła się szerokim echem w świecie. Jeżeli ktoś nie miał przyjemności jej przeczytać, to ma okazję do nadrobienia zaległości. Autorka ma również na swoim koncie wiele innych książek: “Bieguni”, “Księgi Jakubowe”, “Prawiek i inne czasy”, “Dom dzienny, dom nocny”, “Opowieści wigilijne”, “Ostanie historie”, “Opowiadania bizarne”, itd. Jej twórczość literacka jest naprawdę imponująca, tak samo jak lista nagród, jakie autorka ma na swoim koncie. Teraz pozostaje nam tylko czekać na kolejną książkę tej autorki, która na pewno będzie odnosiła się do ważnej tematyki. Czym Tokarczuk nas jeszcze zaskoczy?

 

Patrycja