Czytanie sprawia nam wielką przyjemność. Nie do końca człowiek zdaje sobie z tego sprawę, ale tak naprawdę jest. Może nie mamy czasu na to, aby każdego dnia sięgać po wybrane dzieło literackie, ale chyba przynajmniej raz w tygodniu warto poznać jakąś książkę. Tylko dzięki temu uda nam się poznać wyjątkowych, pełnych pasji bohaterów oraz ich przygody. Jeżeli ktoś nie chce takich przygodowych książek, to śmiało może spróbować czegoś bardziej spokojnego. Takie książki tworzy właśnie Olga Tokarczuk. A jakie dzieła literackie pisze Anna Ficner-Ogonowska?

Olga Tokarczuk

Jest absolwentką Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Jeszcze w czasach studenckich pracowała jako wolontariuszka z osobami chorymi psychicznie. Po zakończeniu nauki rozpoczęła pracę jako psycholog w poradni, w swojej rodzinnej miejscowości, ale nie trwało to długo. Wszystko przez to, że już wtedy Tokarczuk stawiała swoje pierwsze kroki jako autorka. Kiedy zorientowała się, że jej pierwsze opowiadania zaczynają cieszyć się dużą popularnością, postanowiła porzucić karierę medyka, aby w całości skupić się na pisaniu. Jak widać, w jej przypadku okazało się to dobrym krokiem, ponieważ ma ona na swoim koncie wiele wspaniałych dzieł literackich, które sprzedały się w milionowych nakładach. Do tego są one tłumaczone na kolejne języki. Zainteresowanie Tokarczuk wzrosło, kiedy to autorka otrzymała Nagrodę Nobla. Polska już od dawna wiedziała, że w jej szeregach znajduje się jedna z najbardziej zdolnych autorek, która zawsze umie pisać o ważnych tematach dla naszego kraju.

Anna Ficner-Ogonowska


Gdyby nie zwykły przypadek, to całkiem możliwe, że polskie czytelniczki nawet nie wiedziałyby, iż mają tak uzdolnioną autorkę, która tworzy niesamowite powieści obyczajowe z elementami romansu. Przyszła autorka doskonale znanych książek całe życie była nauczycielką i doskonale czuła się w tej roli. Lubiła w wolnych chwilach pisać, ale robiła to “do szuflady”. Pewnego dnia jej mąż, który doskonale wiedział o tym, że jego żona ma niesamowity talent, w tajemnicy przed nią wysłał jedną z jej książek do wydawnictwa. Ta zyskała aprobatę, a za “Alibi na szczęście” czytelniczki pokochały Annę Ficner-Ogonowską. To zachęciło ją do tego, aby dalej pisać, dzięki czemu mamy do czynienia z wieloma dziełami literackimi, które są w stanie poprawić humor. “Krok do szczęścia”, “Szczęście w cichą noc”, “Czas pokaże”, “Jeśli zatęsknię” i wiele innych – czytelniczki na pewno polubią jej dzieła literackie.

 

Patrycja